
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 1 kV |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Type | Fast Recovery Rectifiers |
| Current Rating | 2 A |
| Output Current | 2 A |
| Forward Current | 2 A |
| Forward Voltage | 2.2 V |
| Reverse Recovery Time | 100 ns |
| Average Rectified Current | 2 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 1 kV |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 1 kV |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 35 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 35 A |
| Reverse Voltage | 1 kV |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 35 A |
| Reverse Current | 10 µA |
| Recovery Time | 100 ns |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 2256
Distributors
pcbx
Unit Price$0.33053
Ext.Price$0.33053
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.33053 | $0.33053 |
| 10 | $0.29167 | $2.91670 |
| 50 | $0.25738 | $12.86900 |
| 100 | $0.22047 | $22.04700 |
| 500 | $0.18886 | $94.43000 |
| 1000 | $0.17955 | $179.55000 |
| 3000 | $0.17070 | $512.10000 |
| 5000 | $0.16229 | $811.45000 |
